NDT Bobath - wybraliśmy rehabilitację tą metodą

NDT BOBATH- WYBRALIŚMY REHABILITACJE TĄ METODĄ

NDT BOBATH

Iga rehabilitowana jest od pierwszego miesiąca życia. Rehabilitacja odbywa się metodą NDT Bobath. Mamy tyle szczęścia, że posiadamy prywatnego fizjoterapeutę w postaci BABCI. Przez pierwszy rok życia moja mama przyjeżdżała do Igi 4 razy w tygodniu na rehabilitację. Sama również ćwiczyłam z Iga 2-3 razy dziennie.

Oprócz tego dwa razy udało nam się dostać na kurs Bobatha organizowany w Krynicy Zdrój. Fizjoterapeuci potrzebowali dzieci do ćwiczeń. Kurs trwał 10 dni. Przez te dni Iga bezpłatnie była ćwiczona pod okiem największych specjalistów metody NDT Bobath na całym świecie. Otrzymaliśmy wiele bezcennych rad.

Rehabilitacja-efekty metody NDT BOBATH

Jestem ogromnie zadowolona z efektów jakie uzyskaliśmy dzięki metodzie NDT Bobath. Iga zaczęła sama siadać jak miała 10 miesięcy, raczkować jak miała 14 miesięcy i wreszcie chodzić jak miała 26 miesięcy. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmocniliśmy bardzo obniżone napięcie. Widoczne są efekty wcześnie podjętej intensywnej rehabilitacji.

Wada serca a rehabilitacja metodą NDT Bobath

Iga przeszła operacje serca (CAVC ASD II) w wieku 5 miesięcy. Po trzytygodniowym pobycie szpitalnym była wiotka, trzymając ja na rękach czułam jakbym trzymała noworodka. Iga w ogóle nie potrafiła utrzymać główki ani przewrócić się z boku na bok. Byłam przerażona i bezradna. Na szczęście dzięki intensywnej rehabilitacji przed operacją Iga bardzo szybko wróciła do formy z przed operacji i błyskawicznie nabyła nowe umiejętności.

Iga cały czas jest pod opieką rehabilitanta-babci. Nadal ćwiczy 3 razy w tygodniu. Bardzo ładnie chodzi, a nawet biega, ma bardzo silne ręce, jest zwinna i uwielbia się wspinać. Należy jednak pamiętać, że dobrze jest wesprzeć czymś rehabilitację ruchową. Można łączyć ze sobą metody, tak by znaleźć najlepszą drogę dla swojego dziecka. Czasami wystarczy jakaś aktywność sportowa, nam bardzo pomogła hipoterapia.

Autor: Sylwia, mama 3-letniej Igi

SŁOWO OD SPECJALISTY:


Dzieci z Zespołem Downa mają hipotonię, czyli obniżone napięcie mięśniowe. Potrzebują rehabilitacji, aby zdobywać kolejne etapy w rozwoju ruchowym : przewracanie się z boku na bok, siadanie, raczkowanie, stanie i docelowo chodzenie. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji, oczywiście za zgodą kardiologa prowadzącego dziecko. Szczególnie jeżeli dotyczy to rehabilitacji metodą Vojty. 

Oprócz Vojty i Bobatha bardzo dobre efekty przynosi też rehabilitacja metodą PNF, czyli torowanie nerwowo-ruchowe. Można zdecydować się na jedną metodę, ale można łączyć metody, finalnie zostając przy najbardziej odpowiedniej dla dziecka. 

W przypadku rehabilitacji metodą PNF początkowo mogą to być delikatne ćwiczenia rąk i nóg w trakcie kąpieli, a następnie po wyjęciu z wody masaż kończyn oraz obręczy barkowej. Te proste ćwiczenia po uprzednim zaprezentowaniu przez fizjoterapeute rodzic sam może wykonać w domu z dzieckiem.

Dobrze jest wspomagać rehabilitację innymi zajęciami ruchowymi takimi jak basen czy hipoterapia

Elżbieta Witek – fizjoterapeuta z 30-letnim stażem

*Więcej o metodzie NDT Bobath przeczytasz TUTAJ!

*Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami na NASZEJ STRONIE dotyczącymi rehabilitacji.


Dodaj komentarz