Pro Sport - Sekcja Olimpiad Specjalnych

Pro Sport – Sekcja Olimpiad Specjalnych

Sportowe wyczyny Michałka w „Pro Sport”

Mam 13 letniego syna z Zespołem Downa. Michał należy do Sekcji Olimpiad Specjalnych „Pro Sport”, biega, pływa i jeździ na trójkołowym rowerze.

Chciałabym napisać parę słów o tym, jaką ważną rolę pełni sport w życiu naszych pociech. Dzieci z Zespołem Downa są bardzo uzdolnione: muzycznie, sportowo, tanecznie i my jako Rodzice powinniśmy to wykorzystać i umożliwić im rozwijanie ich zdolności. 

Mój Michałek swój obowiązek szkolny realizuje w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym (OREW ) w Jarosławiu. Właśnie tam pierwszy raz miał styczność ze sportem. Bardzo chętnie podjął nowe wyzwania.

Swoją przygodę z jazdą na rowerze Michałek rozpoczął w wieku  7 lat. Metodą prób i błędów sama, w pobliskim parku nauczyłam go jeździć. Początki nie były łatwe, ale nie poddawaliśmy się. Obecnie na swoim rowerze potrafi przejechać ponad 12 km z Jarosławia do Radawy. Bierze udział w organizowanych co roku Rajdach Rowerowych. Mimo, iż jest to nie lada wysiłek nigdy nie narzeka na zmęczenie. Gdy go witam na mecie widzę na jego twarzy zadowolenie i uśmiech od ucha do ucha. 

Michałek odnosi wiele sukcesów, zdobywa medale zajmując 1 czy 2 miejsca. To dla naszych dzieciaków jest ważne, podnosi samoocenę i buduje pewność siebie. Początkowo Michał bardzo źle reagował na porażki, złościł się. Bardzo dużo rozmawiał z nim na ten temat, tłumaczyłam. Często sama z nim rywalizowałam nie dając mu forów. W ten sposób Michał nauczył się, że nie zawsze się wygrywa, potrafi pogodzić się z porażką.

Dla samego Michałka sport jest wyzwaniem i przede wszystkim dyscypliną, której musi przestrzegać. Dzięki temu nabywa nowe umiejętności, a zdobyte medale dają mu dużo satysfakcji, jest szczęśliwy i dumny z siebie.

Grażyna, mama 13-letniego Michała

Dodaj komentarz