Stowarzyszenie Sprawni Razem i Agnieszka

Stowarzyszenie Sprawni Razem i Agnieszka

Mając 24 lata Agnieszka jest utytułowanym sportowcem – pływa, jeździ na nartach, uprawia dyscypliny lekkoatletyczne. Zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w pływaniu na dystansie 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym wśród osób z zespołem Downa na zawodach organizowanych w 2018 roku przez Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe Sprawni Razem. Dało jej to możliwość reprezentowania Polski na igrzyskach organizowanych przez federację sportową INAS (w której zrzeszeni są Sprawni Razem) w Paryżu w 2018 roku. Do Polski wróciła z brązowym medalem. Doświadczenia z wyjazdu za granicę pozwoliły mi zobaczyć jak pływają inne osoby z zespołem Downa w różnych stronach świata i podglądać sposób pracy kadry trenerskiej. Obserwacje te dają wiele do myślenia….

A jak zaczęła się historia z pływaniem mojej córki?

Może nasze doświadczenia przydadzą się innym…

Agnieszka zawsze lubiła wodę w wannie. Kąpać mogła się o każdej porze dnia i nocy, zabawa w wodzie była największą radością i receptą na każdy kłopot. Ciekawe było to, że nie przepadała za wodą i pływaniem na basenie. Zresztą  ponad dwadzieścia lat temu ilość i standard basenów w Krakowie nie zachwycał. Wszystko się zmieniło kiedy wybraliśmy się na wakacje na Słowację – ciepłe źródła to było odkrycie!!! Temperatura wody to był najważniejszy czynnik, który wpływał na dobrą zabawę w wodzie. Odtąd zajęcia na basenie – koniecznie z ciepłą wodą – były istotnym punktem aktywności Agnieszki, zajęcia prowadził fizjoterapeuta i miały charakter rehabilitacji. 

 Mając 8 lat Agnieszka poszła do szkoły integracyjnej, a tam na początku roku szkolnego cała klasa postanowiła jeździć na basen w ramach lekcji wychowania fizycznego. Nie chorowała zbyt często więc zajęcia prowadzone systematycznie zaowocowały tym, że nadal lubiła wodę i umiała pływać, choć, aby przepłynąć cały basen potrzebowała deski. Trzy lata nauki w klasie integracyjnej szybko minęły. Obserwując jej towarzyską naturą, widząc, że zainteresowania rówieśników trochę się zmieniają  zdecydowałam o zmianie szkoły na specjalną. Na szczęście miejsce, w które trafiliśmy miało dobrą kadrę nauczycieli wychowania fizycznego i również nowa klasa Agi jeździła na basen. 

Początek startów w zawodach

Poza cotygodniowymi zajęciami na basenie nauczyciele angażowali się również w zawody, które organizowały różne szkoły w województwie małopolskim. Zazwyczaj jednak na zawody zabierani byli chłopcy. Postanowiłam więc zapytać o możliwość startów i Agnieszki w zawodach. W taki sposób zaczęła się nasza przygoda z zawodami – najczęściej w pływaniu, ale też w  różnych dyscyplinach lekkoatletycznych. Ich ilość zależała od zaangażowania nauczycieli, zgód dyrektora szkoły na udział i możliwości zaangażowania się rodziców. Czasem bowiem trzeba było pojechać poza Kraków, jeśli nie mogli jechać nauczyciele, to próbowaliśmy sami. Minęło trochę czasu zanim się zorientowałam, że trzeba wysłać szkole sygnał, iż jesteśmy skłonni się zaangażować w turystykę sportową. Czas szkoły podstawowej i gimnazjum to czas nauki pływania, szkolenia techniki zarówno w czasie lekcji wychowania fizycznego jak i na prywatnych zajęciach. 

Zmiana szkoły i kontynuacja startów organizowanych przez Stowarzyszenie Sprawni Razem

Po gimnazjum Agnieszka zmieniła szkołę – zmieniła się lokalizacja, zmienili się nauczyciele i towarzystwo.  Nadal mieliśmy szczęście do nauczycieli wychowania fizycznego – możliwość pływania, trenowania i startów w zawodach była kontynuowana. Najczęściej były to starty organizowane przez Stowarzyszenie Sprawni Razem, z którym związana była Agnieszki nauczycielka W-F.  To właśnie ona towarzyszyła Agnieszce, gdy ostatnio odnosiła sukcesy i to ona trenuje z Agnieszką po zakończeniu szkoły.

Grażyna, mama 24-letniej Agnieszki

Dodaj komentarz