Sportowe sukcesy Agnieszki- czym jest sport dla Agnieszki

Sukcesy sportowe Agnieszki

Sport w życiu Agnieszki

Z mojej perspektywy obserwatora poczynań córki widzę, że sport spełnia różne funkcje w Jej życiu. Sukcesy sportowe przede wszystkim dają Jej poczucie, że jest w czymś konkretnym dobra i może stać się jeszcze lepsza. To bycie dobrym i coraz lepszym jest bardzo wymierne – miarą są zdobywane miejsca na podium, medale i aprobata społeczna. W sporcie ważne jest utrzymanie równowagi pomiędzy tym co lubię robić (świadomość własnego zaangażowania w aktywność czyli wewnętrzna motywacja) a motywatorami zewnętrznymi (medalami). W przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną utrzymanie tej równowagi nie jest takie łatwe, ponieważ szybko się zniechęcają. Tych zniechęcających czynników może być bardzo wiele. Zaliczyć do nich możemy: zbyt duży wysiłek, brak nagrody, brak dobrych wyników, fakt, iż inni wysilać się nie muszą  w tak dużym stopniu. Do tego pojawia się zazdrość o sukcesy innych… 

Ale przecież….

Sport kształtuje charakter Pozwala na nowo podejmować decyzję – trenuję dzisiaj czy odpuszczam i fajnie gdy decyzja nie zawsze jest łatwa, dobrze gdy trening daje przyjemność, dobrze gdy można poczuć dumę, że jest się wytrwałym. Osoba z niepełnosprawnością intelektualną potrzebuje  wsparcia z zewnątrz, wsparcia kogoś kto czasem doda energii, potrenuje razem. Bardzo ważne, żeby wsparcie zewnętrzne nie było nadmierną presją – ona może przynieść efekt odwrotny. Zwłaszcza dla osób ceniących sobie własną autonomię, jak moja Agnieszka.

Sukcesy sportowe dają poczucie  wyjątkowości

W szkole Aga była pierwszą dziewczyną, która wykazywała zacięcie sportowe. Szybko zaczęła osiągać sukcesy sportowe, tym bardziej podbudowało to w niej poczucie własnej wartości. Miło patrzeć na osobę z niepełnosprawnością intelektualną, która czuje w sobie siłę i moc. Osobę, która czuje się kimś wartościowym dzięki swoim talentom, umiejętnościom i osiągnięciom. Agnieszka może się pochwalić umiejętnościami nietypowymi  w populacji ogólnej – a tak bywa z umiejętnością pływania czy jazdy na nartach. 

Aktywność sportowa zapewnia rozwój i pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej 

Odkąd Agnieszka skończyła szkołę myślenie o tym co jest i będzie pomysłem na dalsze życie zaczęło być ważne. Kiedy dzieci chodzą do szkoły  to ona wypełnia całe ich dnie. Koniec szkoły konfrontuje nas z pytaniem co teraz ma być dla mnie ważne? Normalnie zakończenie szkoły to zazwyczaj początek aktywności zawodowej. W przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną praca nie jest taka oczywista. Agnieszka ma to szczęście i pracuje. Bardzo często mówimy razem z Agnieszką, że praca jest po to aby zarobić na możliwość realizacji swoich pasji. Fajnie by było, aby aktywność sportowa jeszcze długo mogła być pasją Agnieszki i sposobem na dorosłe życie. Tym bardziej, że profesjonalny sport osób z zespołem Downa zaczyna być w Polsce coraz bardziej widoczny.

Ambasador Sportu

Koleżanka Agnieszki – Zosia Dzięcioł – pływaczka, lekkoatletka, narciarka – właśnie została Ambasadorem Sportu. Tą zaszczytną rolę przydzieliło jej Ministerstwo Sportu doceniając światowe osiągnięcia uzyskiwane na zawodach. Mama Zosi założyła fundację – SONI -Sport Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Promuje ona aktywność sportową osób z ZD, umożliwia treningi na wysokim, wręcz profesjonalnym poziomie i dąży do startów osób z ZD w Paraolimpiadach. Fundacja SONI współpracuje ze światową  organizacją Sports Union for athletes with Down Syndrome, która od kilkunastu lat we wszystkich stronach świata organizuje profesjonalne zawody sportowe w wielu dyscyplinach tylko dla sportowców z ZD, dążąc do włączenia ich w ruch paraolimpijski. Polscy sportowcy dwukrotnie startowali w takich zawodach w lekkiej atletyce. W tym roku po raz pierwszy w pływaniu, zawsze przywożąc medale. Aktualnie fundacja SONI przygotowuje ekipę do startów w 2020 roku w Turcji gdzie odbędą się TRISOME GAMES ANTALYA. Mam nadzieję, że kiedyś i Agnieszka – jeśli nie zmieni swoich zainteresowań – uzyska takie wyniki, aby móc wystartować w zawodach organizowanych przez Sports Union for athletes with Down Syndrome. Jak na razie pływa dobrze – ale nie aż tak dobrze, by spełnić kryteria niezbędne do zakwalifikowania się do udziału w nich. 

Sukcesy sportowe przynoszą satysfakcję

Co jest ważne aby sport przynosił satysfakcję i sukcesy? Również osobie z Zespołem Downa?

Muszą to lubić. Nie da się w dłuższej perspektywie czasowej zmuszać do treningów tak, aby one nie zniechęciły.

Ważna jest osoba trenera – ma być autorytetem, ma mieć kompetencję do pracy z niepełnosprawną osobą. Ponadto musi  mieć z nią dobry kontakt, rozumieć jej potrzeby i umieć wzmocnić w niej wytrwałość, motywację i zaangażowanie. Ma być człowiekiem z pasją.

Potrzebna jest systematyczność – zajęcia powinny odbywać się często, jeśli aktywność ma przynosić wymierne efekty  raz w tygodniu to zbyt mało. 

Ważna jest też rywalizacja  – trzeba mieć się z kim ścigać. Agnieszka trenuje w grupie z niepełnosprawnymi oraz ma doświadczenie pływania w sekcji z pełnosprawnymi. Obie opcje przynoszą inne wartości.

Jaki mamy kolejny cel?

Profesjonalizacja treningów – to marzenie przywiezione z Paryża. Sukcesy sportowe wymagają tego, aby sportowca traktować poważnie. On potrzebuje tego samego czego pełnosprawny młody człowiek posiadający ambicje. Potrzebuje dobrze zorganizowanej sekcji sportowej, w której jest zespół trenerów, fizjoterapeuta i coach/psycholog, baza i sprzęt do treningów oraz zapewniona ciągłość, systematyczność  i finansowanie.  

Autor: Grażyna, mama 24 letniej Agnieszki

Zapraszamy do przeczytania innych artykułów o Agnieszce na naszej stronie.

Dodaj komentarz