Odpieluchowanie, pa, pa pampersie

Odpieluchowanie -pa pa PAMPERSIE ;)

Pierwszy nocnik Igi

Iga dostała nocnik już na swoje pierwsze urodziny. Gdy tylko nauczyła się siedzieć próbowałam ją oswoić z nocnikiem, by się nie bała. Mieliśmy zwykły nocnik, nie z bajerami i muzyczką.

Odpieluchowanie

Odpieluchowanie zaplanowałam po raz pierwszy na wakacje po drugich urodzinach Igusi. Nigdy nie protestowała kiedy ją sadzałam na nocnik, a po załatwieniu potrzeby biła sobie brawo i bardzo się cieszyła. Nie potrafiła zasygnalizować swoich potrzeb, więc brałam ją “na wyczucie”. Był to żmudny i trudny proces, a pralka chodziła na okrągło. Po wielu próbach stwierdziłam, że nie jest to dobry czas i przyrzekłam sobie, że wykorzystam kolejne wakacje. Już od czerwca rozpoczęłam walkę z pieluchą. Początkowe dwa miesiące Iga w ogóle nie sygnalizowała potrzeb, co więcej nie przeszkadzało jej to, że chodzi mokra. Miałam dni lepsze, w których walczyłam bardzo konsekwentnie, tłumaczyłam i przebierałam, ale zdarzały się też i gorsze, w których po prostu zakładałam pampersa. Poza tym prałam, prałam i prałam nieustannie 😉

Pa, pa pampersie

Na początku sierpnia wyjechaliśmy na wakacje. Iga dużo przebywała ze swoim starszym o rok kuzynem. Wszędzie za nim chodziła i bacznie mu się przyglądała. Po powrocie do domu Iga zaczęła komunikować swoje potrzeby, a ja postanowiłam, że nie kupię już pampersów. Na noc też zaryzykowałam i nie założyłam pieluchy . Przespała bez wpadki pierwszą, drugą i kolejna noc, a rano po przebudzeniu wołała : “ Mama siii”. W ciągu dnia też coraz częściej było „na sucho”, a co ważne zaczęły jej bardzo przeszkadzać mokre spodnie. Z dnia na dzień pozbyliśmy się pieluchy.
Po miesiącu od powrotu z wakacji Iga woła, że chce siku, co więcej sama potrafi iść do łazienki i załatwić swoją potrzebę, a gdy zdarzy się Jej wpadka w pierwszej kolejności ściąga mokre ubranie i przychodzi mi powiedzieć co się stało! Jestem z niej niesamowicie dumna.

Kilka wskazówek- skuteczne odpieluchowanie

Nie dajcie się zwieść stereotypom, nie czekajcie, po prostu próbujcie!!! Konsekwencją i cierpliwość na pewno się opłacą. Kilka wskazówek:

  1. Pozwólcie dziecku obserwować nową czynność.
  2. Rozmawiajcie i czytajcie z dzieckiem o pieluszkach i toalecie.
  3. Przyzwyczajajcie dziecko do nocnika.
  4. Nie karzcie dziecka za nieudane próby.

POWODZENIA

Zapraszamy do poznania innych naszych patentów.

Autor: Sylwia, mama 3-letniej Igi

 

 

 

 

Dodaj komentarz