OREW - Czas do szkoły

OREW – Czas do szkoły

Rozpoczęcie edukacji

Gdy nadszedł czas Michała do szkoły nie od razu trafiliśmy na OREW. Zanim Michał zaczął realizować swój obowiązek szkolny, odraczany był dwukrotnie. Czułam, że to nie jest jeszcze dobry czas dla niego na podjęcie nauki, wydawał mi się niedojrzały i potrzebował jeszcze czasu. Tak więc Michał zaczął edukację szkolną 2 lata później niż jego rówieśnicy. Początkowo chodził do szkoły specjalnej,  ale nie byłam z niej zadowolona.

OREW

Do pierwszej klasy Michał poszedł już do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW) w Jarosławiu. Na szczęście moja intuicja była dobra i zmiana placówki okazał się trafną decyzją. Z OREW-u zarówno ja jak i Michał jesteśmy ogromnie zadowoleni. 

Ośrodek posiada wielu specjalistów i wiem, że mój syn jest pod dobrą opieką. Przecież każde dziecko ma prawo do nauki, dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą być ograniczane przestrzenią domową, powinny przebywać wśród rówieśników. OREW to miejsce, gdzie do każdego dziecka podchodzi się indywidualnie. Są tam łączone innowacyjne metody nauczania ze skoordynowanymi działaniami rehabilitacyjnymi. Odbywa się tu wiele dodatkowych zajęć, tj. basen, dogoterapia, hipoterapia, zajęcia taneczne (zespół Saltatio ) oraz teatralne (grupa amatorska Cienie). 

Dzieci uczą się tutaj czytać i pisać. Nie ma przedmiotów wiodących jak w innych szkołach, a na zakończenie roku szkolnego dzieci otrzymują świadectwo opisowe. 

OREW- terapeuci

Terapeuci w ośrodku dostrzegli mocne strony mojego dziecka i pokierowali go tak, by mógł się rozwijać i realizować swoje pasje. Oprócz wspomnianych wyżej grup: tanecznej i teatralnej Michał rozwija swoje pasje sportowe. To tu w OREW-ie rozpoczął naukę pływania i jazdy na rowerze. Obecnie odnosi duże sukcesy, bierze udział w Olimpiadach Specjalnych i zajmuje wysokie lokaty. Michałek jest także harcerzem i uczestniczy w wielu wyjazdach.

Wyjątkowość OREW-u

Wyjątkowe jest to, że wychowankowie ośrodka układają wspólnie z wychowawcami plan dnia. Aktywnie uczestniczą w jego tworzeniu i dzięki temu są zorientowani w tym, co będzie się działo. Każdy dzień w szkole przynosi nowe wyzwania i nowe umiejętności.

Michał w OREW-ie jest szczęśliwy, czuje się bezpieczny i akceptowany. Ja jestem dumna ze swojego syna, dopinguje go w jego poczynaniach. Jego szczęście jest dla mnie najważniejsze!!!

Więcej o OREW-ie dowiesz się TUTAJ!

Autor: Grażyna, mama 13 -letniego Michała

Dodaj komentarz