Urzędnik z zespołem Downa- Pan Michał z Gdańska.

Urzędnik z zespołem Downa- Pan Michał z Gdańska.

Michał – urzędnik z zespołem Downa

Ostatnio w mediach można było usłyszeć o niecodziennym (bo pierwszym w Polsce!) zatrudnieniu osoby z zespołem Downa na stanowisku urzędnika państwowego. Urząd, w którym od niedawna pracuje 35-letni Michał Milka znajduję się w Gdańsku.

Czym zajmuje się Michał?

Początkowo Michał zajmowałam się stemplowaniem i segregowaniem dokumentów, po pewnym czasie powierzono mu nieco inne obowiązki.

„Kiedy ktoś wchodzi do urzędu, jest zdezorientowany i nie wie, co zrobić, gdzie iść, Michał podchodzi do niego i pyta jak może pomóc. Pokazuje gdzie pobrać numerek do  kolejki, zaprowadza do konkretnych stanowisk. Powierzenie mu nowego zadania wynika z jego osobowości. Jest otwarty i kontaktowy, więc przełożeni zdecydowali, żeby nie siedział tylko między stertą dokumentów” – tak na temat obowiązków Michała wypowiada się jego pracodawca.

Praca w urzędzie wymaga dużej odpowiedzialności, ale daje Michałowi niesamowite pokłady satysfakcji.

Jego pracodawcy przyznają, że radzi sobie z powierzonymi mu obowiązkami bardzo dobrze. Mało tego, w pewnych aspektach jego działania wychodzą poza przewidywany zakres.

„Obecność Michała łagodzi obyczaje. Czasem gdy ludzie chcą coś załatwić, przy długiej kolejce zaczynają się niecierpliwić i denerwować. To właśnie obecność Michała ich uspokaja”- opowiada kolega z pracy.

A po pracy…

Ciężko jest pojąć jak Michał znajduje czas na pogodzenie nowych obowiązków z  wieloletnimi pasjami, których jak sam przyznaje nie brakuje. Od 16 lat jest on bowiem aktorem. Występuje w teatrze „Razem”, który powstał w 2004 roku w Gdańsku.

„Najmilej wspominam wspólne wigilie i naukę gry na flecie – stwierdza Michał – tak naprawdę najważniejsze jest dla mnie to, że jestem szczęśliwy będąc na scenie”.

Zespół Downa go nie ogranicza

Oprócz aktorstwa interesuje go również fotografia i malarstwo. Można nawet stwierdzić, że „interesuje” to zdecydowanie za mało, w końcu ma on na swoim koncie dwa wernisaże swoich autorskich prac.

Pogodzenie pacy z hobby czasami jest bardzo trudne, a jednak Michał daje radę. 31-letni mężczyzna z zespołem Downa jest najlepszym przykładem, ze dla chcącego nic trudnego. Urzędnik będący jednocześnie artystą? Dlaczego nie!

Zatrudnienie osób z zespołem Downa

O zatrudnieniu osób z zespołem Downa nie mówi się często. Wielu z nas wydaje się, że są to wyjątkowe przypadki i mało kto kojarzy ich pracę z normalnym etatem. Tymczasem na świecie rodzi się coraz więcej historii  w sposób bezpośredni ukazujących osoby z ZD jako potencjalnych (i obecnych) pracowników, które zdecydowanie zasługują na nagłośnienie. Pojawiają się kolejne informacje o osobach z zespołem, którzy są modelkami czy nawet pilotami wycieczek, coraz więcej osób zaczyna pracę w ogrodnictwie lub przy pakowaniu paczek. Wielu z nich charakteryzuje perfekcjonizm i często wyższe niż u innych ludzi przywiązanie do wyników swojej pracy – dzięki temu wykonują obowiązki systematycznie i dokładnie. W niektórych państwach europejskich (np. we Francji) widok pracującej osoby z zespołem Downa nie budzi już zdziwienia, szczególnie kiedy na oczach pozostałych wykonują swoje obowiązki aż nad to dokładnie. Potrafią odłożyć wszystkie sprawy na bok w celu równego rozłożenia towaru, dokładnego umycia podłogi czy przycięcia roślin.

Michał nie jest jedyną zatrudnioną osobą z zespołem Downa, jednak w Polsce zdecydowanie tworzą oni jeszcze nieliczną grupę. Warto podjąć starania by uświadomić innych o ogromnym potencjale osób z zespołem. Ludzie z niepełnosprawnością pomimo swoich ograniczeń wiele mogą. Przykład Michała z Gdańska pokazuje, że są jednostki, które przy odpowiednim wsparciu mogą podjąć bardziej złożone i odpowiedzialne zadania, a nawet specyficzne cechy osób z trisomią mogą być zaletą na niektórych stanowiskach. Nasza przychylność, akceptacja oraz konkretna pomoc w odkrywaniu mocnych stron ludzi z zespołem Downa mogą wyzwolić motywację do pracy oraz nieść poczucie spełnienia potencjalnego pracownika. Mnożące się historie opisujące karierę osób z niepełnosprawnością w tak wielu branżach, są na to niezbitym dowodem.

Autor: Karolina Krasny

*Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami o podobnej tematyce w zakładce PRACA.

Dodaj komentarz