ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA-21 MARCA

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA-21 MARCA


Światowy Dzień Zespołu Downa -znaczenie i symbolika

21 marca, w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Symbolem ŚDZD są kolorowe skarpetki, które w tym dniu  zakłada się koniecznie nie do pary. W ten własnie prosty sposób solidaryzujemy się z osobami z zespołem Downa. Zarówno data jak i symbol w postaci skarpetek nie jest przypadkowy. Chromosomy swoim wyglądem przypominają skarpetki, a dodatkowy trzeci chromosom znajduje się w 21 parze chromosomów, stąd właśnie data 21.03. Kolorami przewodnimi tego święta są granatowy i czerwony.

Światowy Dzień Zespołu Downa-patronat

ŚDZD to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku obchody święta wyglądają inaczej.

Dlaczego powstał ŚDZD?

Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy genewskiego genetyka Stylianos E. Antonarakis. Jest to wspaniała inicjatywa, choć wiele osób zastanawia się dlaczego właściwie taki dzień powstał. Przede wszystkim zależy nam na szerzeniu świadomości na temat zespołu Downa wśród społeczeństwa. Ponadto chodzi o obalenie mitów na temat tej wady genetycznej, manifestację praw osób z zespołem  i wreszcie akceptację ze strony społeczeństwa. 

Oprócz ŚDZD obchodzonego w marcu, październik został ustanowiony miesiącem budowania świadomości o zespole Downa.

Obchody

Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie ŚDZD, jak i w mediach społecznościowych, a także powstaje wiele lokalnych inicjatyw. Warto poszukać imprez w obrębie swojego regionu. 

Każdy może włączyć się w obchody tego święta oraz solidaryzować się z osobami z zespołem Downa ubierając 21.03  kolorowe skarpetki nie do pary. 

Przyłączysz się?

Strona ŚDZD

Strona Down Syndrome International

Autor :  Sylwia Gołąb

Źródło:

https://www.bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/

Dodaj komentarz