Świat uśmiechu- fantastyczna grupa wsparcia

Świat uśmiechu- fantastyczna grupa wsparcia

Świat Uśmiechu- historia powstania grupy

Czy znacie jakieś fajne miejsce na spotkania integracyjne? Czy macie możliwość pogadania przy kawie, tak by dzieci przy okazji mogły świetnie się pobawić i zaznać odrobinę sensoryki? Oczywiście, że macie! Po to jesteśmy MY – grupa wsparcia ŚWIAT UŚMIECHU. Po takim „skromnym” wstępie czas na oficjalne przedstawienie. Przy spotkaniach kawowych Mam dzieci z zespołem Downa – Moniki, Gosi i Pauliny powstała idea założenia ciekawej inicjatywy. I tak działamy już od 2018 roku jako grupa wsparcia dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i innymi różnymi dysfunkcjami. Dzięki dobrej relacji z Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Wieliczce otrzymaliśmy wsparcie lokalowe i personalne do organizowania spotkań. Nasze działania skierowane są w głównej mierze na umożliwienie spotkań w gronie rodziny, naszym towarzystwie, wspólnej zabawie, świętowaniu ważnych wydarzeń czy dzielenie się doświadczeniem.

Grupa wsparcia- to jest to!

Nasza idea początkowo zmierzała do integracji lokalnych rodzin z okolicznych wsi i miasta Wieliczka. Po jakimś czasie okazało się, że na nasze spotkania chętnie przyjeżdżają rodziny z okolic Myślenic, Brzeska, Bochni, Tarnowa, a nawet Śląska. Na dzień dzisiejszy mamy już za sobą ponad 20-cia spotkań, a nasza grupa Facebookowa ma już ponad 250 członków. Spotykamy się regularnie raz w miesiącu w auli Poradni. Zrzeszamy mnóstwo specjalistów, którzy chętnie i bezinteresownie służą nam pomocą zarówno doradczą, jak i edukacyjną. Jesteśmy grupą, która działa całkowicie charytatywnie, a wszelkie środki i materiały edukacyjne czy plastyczne pozyskujemy od ludzi wielkiego serca. Dodatkowo mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo fajnych projektach Biura Inicjatyw Społecznych, m.in. Sąsiedzka Gwiazdka czy MOWES MAŁOPOLSKA, gdzie uzyskaliśmy fundusze na spotkanie wśród alpak.

Spotkania naszej grupy wsparcia

Podczas naszych spotkań staramy się wprowadzić bardzo luźną i domową relację. Jest czas na zabawę i na kawę, a przede wszystkim jest szansa na wspólną rozmowę oraz zasięgnięcie porad i opinii na tematy nurtujące nas- rodziców dzieci niepełnosprawnych. Lubimy się brudzić -a brudzenie odmieniamy przez różne przypadki☺ Farby, makarony, ciastoliny. Nic co kolorowe nie jest nam obce i straszne. Zachęcamy do dreptania po różnego rodzaju ścieżkach sensorycznych, odkrywamy co kryje w sobie bryła lodu i tworzymy arcydzieła na ścianie z liści. Przy okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA zakładamy skarpety nie-do-pary i najzwyczajniej w świecie fetujemy…

To tylko cząstka tego co robimy i jak działamy. Na co dzień jesteśmy mamami, koleżankami, przyjaciółkami, tatusiami i pracownikami… Staramy się pomagać tym, którzy są w w sytuacjach trudnych, na początku drogi, którzy czują się zagubieni. Jesteśmy dla rodzin, osób potrzebujących, dostępni o każdej porze dnia i nocy. Służymy codziennie na portalu Fb oraz rozwijamy stronę internetową . Zapraszamy do nas wszystkie rodziny, które tak jak my raz lepiej, a raz gorzej zmagają się z niepełnosprawnością.

Autor: Paulina Stopka, mama 4-letniej Magdy, współzałożycielka grupy Świat Uśmiechu

Dodaj komentarz