POMYSŁ NA PREZENT DLA DZIECKA Z ZESPOŁEM DOWNA

POMYSŁ NA PREZENT DLA DZIECKA Z ZESPOŁEM DOWNA

Zainspiruj się! Znajdź wyjątkowy prezent.

Dzieci otrzymują prezenty przy wielu okazjach. Każdego roku rodzice, dziadkowie, chrzestni stają przed wyborem prezentu dla dziecka na urodziny, gwiazdkę, dzień dziecka…Jak kupić właściwy prezent?

Na rynku jest duży wybór zabawek, ale co kupić dla naszych Dzieci mając na względzie ich wyjątkowe potrzeby? Postaramy się co nieco podpowiedzieć. Wypróbowaliśmy dużo zabawek, także te spełniające funkcje pomocy dydaktycznych, podpowiemy co warto kupić, tak by dziecko dobrze się nimi bawiło, a przy okazji rozwijało różne umiejętności. Nie chodzi nam tutaj o mnożenie puzzli i gier edukacyjnych, ale o kreatywne podejście do tematu. Czasem ulubiona lalka, bądź zestaw małych zwierzątek mogą być świetnym materiałem dydaktycznym. Na rynku jest wiele świecących, grających, interaktywnych zabawek. Nie należy z nimi przesadzać. Kupuj mądre i przemyślane prezenty. Pamiętajcie, kreatywną zabawkę można wykorzystywać przez kilka lat na wiele sposobów.

W oparciu o własne doświadczenie oraz wiedzę Zakątkowych Rodziców aktywnych na stronie Zakątek 21 (których poprosiłyśmy o radę) stworzyłyśmy TOP 20 w kategorii IDEALNY PREZENT! Pomysły zostały pogrupowane według wieku dzieci, ale oczywiście przy wyborze prezentu należy się kierować aktualnym poziomem Zespolaka oraz jego indywidualnymi zainteresowaniami.

Pomysł na prezent – 0-6 miesiąc życia

 1. Leżaczek-bujaczek.
 2. Maty: sensoryczna, piankowa, wodna.
 3. Płyta z kołysankami, muzyką klasyczną lub innymi utworami dla dzieci.
 4. Kauczukowe zabawki, gryzaki.
 5. Grzechotki, kule.
 6. Kula hula lub inna piłka.
 7. Karuzele, zawieszki do wózka lub łóżeczka (mobile).
 8. Miś lub pozytywka z delikatną muzyką (kołysanki, odgłosy, muzyka klasyczna).
 9. Zabawki sensoryczne i szeleszczące, np. kostka sensoryczna, wąż sensoryczny.
 10. Poduszka aktywności.

Propozycje książeczek: książeczki kontrastowe, sensoryczne, z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi, ksiązki z serii OnoMaTo, czyli zabawa dźwiękami, „Pierwsze wiersze dla..”, CzuCzu Starter Malucha-książeczki kontrastowe, CzuCzu co widzę – książeczki kontrastowe.

Najmłodszym dzieciom proponujemy listę tylko 10 pomysłów na prezent. Kilkumiesięczne maluszki nie potrzebują wielu nowych bodźców. Dajmy im czas na spokojne przyzwyczajenie się do zupełnie nowego świata, w którym najważniejszą zabawką i przytulanką powinna być… MAMA 🙂

ZAINSPIRUJ SIĘ!

KOSTKA SENSORYCZNA
ZWIERZĄTKA KAUCZUKOWE
MATA PIANKOWA DWUSTRONNA

Pomysł na prezent- 1 rok życia

W tym okresie dziecko zaczyna siadać, ma coraz sprawniejsze ręce, dlatego powinniśmy pomyśleć o zabawkach, które sprzyjają rozwijaniu umiejętności manualnych i poznawczych naszych dzieci. Dobrze jest wybrać prezenty rozwijające zmysły. Małe dzieci poznają świat sensorycznie, dlatego zabawki powinny być bezpieczne i odporne na wkładanie do buzi, różnorodne w dotyku, wydające różne odgłosy oraz ciekawe wizualnie. Proponujemy też zabawki motywujące do ruchu, one kiedyś zaowocują pierwszymi samodzielnymi kroczkami:)

 1. Sortery- pudełka z otworami o różnych kształtach, do których dopasowujemy klocki.
 2. Lalki, misie.
 3. Figurki zwierząt.
 4. Pierwsze zestawy ARSON: „Rzeczowniki”, „Samogłoski”, „Co robi kot?”.
 5. Słuchowiska wraz z obrazkami wyd. Harmonia : „Odgłosy przyrody. Zagadki obrazkowo-dźwiękowe.”, ” Dźwięki naszego otoczenia. Zagadki obrazkowo-dźwiękowe.
 6. Zabawki z otworami/tunelami do wrzucania przedmiotów (np. fontanna z kulkami).
 7. Zabawki z młoteczkiem, np. drewniany przebijak wbijak, drewniany przebijak zjeżdżalnia, cymbałki edukacyjne z młoteczkiem i kulkami.
 8. Instrumenty muzyczne.
 9. Basen z kolorowymi piłkami.
 10. Huśtawka bocianie gniazdo.
 11. Zabawki na sznurku do ciągnięcia.
 12. Zabawki typu nakładanki i wkładanki z uchwytami (piramida z kółek, wieża edukacyjna z kubeczków, klocki drewniane-układanka stożek, drewniane koraliki do nawlekania, sorter klocki drewniane układanka zręcznościowa).
 13. Klocki, np drewniane lub piankowe.
 14. Pojazdy/autka.
 15. Piramidy/wieże.
 16. Mówiące/ śpiewające misie lub lalki (np. Siostrzyczka Szczeniaczka. Króliczek Alio, Robot Bebo).
 17. Konik na biegunach.
 18. Zabawki gumowe i do przelewania w kąpieli.
 19. Stolik edukacyjny.
 20. Zestaw zabawek do piasku.

Propozycje książeczek: „Pucio uczy się mówić”, książeczki np. z serii Fisher-Price, np. Zabawki, Zwierzaki,Kolory, „Polscy poeci dzieciom”, „Kto zjadł biedronkę?”, „Moje ukochane zwierzątka”- książeczka dotykowa, książki obracanki: Kolory, Porównania A TAKŻE: wszystkie książeczki ze zdjęciami jednego przedmiotu/zwierzątka rozwijające słownictwo dziecka oraz napisane krótkim wierszem/rymowanką.

ZAINSPIRUJ SIĘ!

SŁUCHOWISKA
DREWNIANA UKŁADANKA (WKŁADANKA) Z UCHWYTAMI
ZESTAWY ARSON
PIRAMIDA/WIEŻA
GUMOWE FIGURKI ZWIERZĄT
NAKŁADANKA- PIRAMIDA Z KÓŁEK

Pomysł na prezent -żłobek

Na typ etapie dziecko doskonali umiejętności, które już zdobyło i wykorzystuje je do zdobywania nowych. W swoich działaniach staje się bardziej samodzielne i ciekawe świata. W dalszym ciągu musimy ćwiczyć małe rączki, pobudzać wyobraźnię, zachęcać do naśladownictwa. W tym okresie warto też zaopatrzyć się w zabawki koordynujące równowagę i prowokujące stanie. Nasz maluch potrzebuje coraz więcej bodźców sensorycznych, oprócz wzroku, dotyku i słuchu ważne jest rozwijanie tak zwanego czucia głębokiego, dlatego można pomyśleć o zabawkach, które wpływają w naturalny sposób na rozwój integracji sensorycznej. Takie warunki daje plac zabaw (więc jak najwięcej:), ale w domu też można się dużo huśtać, czołgać, ślizgać, masować, dociskać, kołysać itd.

 1. Warzywa do krojenia na rzepę, kanapka do zrobienia, pizza i tort do krojenia.
 2. Słuchowiska/ Bajki/Płyty z piosenkami dla dzieci (można słuchać w domu lub przy okazji w aucie)
 3. Tory sensoryczne/ maty typu „Orto”.
 4. Puzzle dwuelementowe, trójelementowe (np. CzuCzu puzzle do pary zwierzątka, CzuCzu puzzle z dziurką, puzzle dwuelementowe DJECO zwierzątka, puzzle dwuelementowe przeciwieństwa DJECO, drewniane puzzle dźwiękowe).
 5. Wodne kolorowanki, np Water Wow/ Mata wodna do rysowania.
 6. Układanki mozaikowe.
 7. Bujak typu Good Wood.
 8. Tunel/ namiot.
 9. Zestawy ARSON: „Kolory”, „Sekwencje”.
 10. Łatwe gry z zasadami, np. memory, domino.
 11. Stoliczek i krzesełko dopasowane do wzrostu dziecka.
 12. Klocki typu DUPLO lub inne.
 13. Gumowe skoczki.
 14. Jeździki dopasowane do wzrostu.
 15. Zabawki, które prowokują stanie i ciągnięcie ich lub pchanie, np. wózek-typu pchacz, kosiarka do trawy (ciekawą pozycją jest kosiarka robiąca bańki mydlane), lekki wózek, zabawki „na patyku” do pchania). WAŻNE: przed podaniem takich zabawek dziecku z obniżonym napięciem mięśniowym, konieczne jest skonsultowanie ich z fizjoterapeutą. Dziecko niegotowe do stania, nie powinno być pionizowane i zachęcane do „wiszenia” np. na pchaczuu
 16. Pociąg z torami.
 17. Zabawki z elementami interaktywnymi, np. traktor DUMEL, Arka Noego, Hipopotam jedzący ciasteczka DUMEL.
 18. Ciastolina/ plastelina/piasek kinetyczny i inne masy plastyczne / farby plakatowe (zabawa pod nadzorem rodziców, żeby dzieci nie wkładały do buzi i… oszczędziły wszytko wokół;).
 19. Huśtawka, np. typu kokon
 20. Pisaki, kredki prowokujące prawidłowy chwyt (np.stożkowe).

Propozycje książeczek: „Pucio mówi pierwsze słowa”, „Mali odkrywcy-na wsi”, „Chodź na słówko”, „To nie jest książka”, Biblioteczka CzuCzu, ” Naciśnij mnie”, Jorg Muhle „Do kąpieli króliczku” i inne z tej serii, „Odkryj co”, „Odkryj gdzie”, „Plask. Mała Krowka” i inne z serii z ruchomymi elementami, „Z muchą na luzie ćwiczymy buzię”, „Poszukaj i znajdź. W żłobku” i inne z tej serii oraz wiele innych;)

ZAINSPIRUJ SIĘ!

KROKODYL NA PATYKU DO PCHANIA
GUMOWE SKOCZKI
HUŚTAWKA KOKON
MATA TYPU ORTO
BUJAK GOOD WOOD

Pomysł na prezent- przedszkole

Kolejny etap, bardzo ważny w rozwoju dziecka to przedszkole. W tym czasie nasze 3/4/5 letnie dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, zapewnijmy im więc świetną zabawę poprzez wchodzenie w różne role. To też czas, kiedy nasze dziecko potrafi dłużej skupić na czymś swoją uwagę, jego małe paluszki są coraz sprawniejsze, można więc zwracać większą uwagę na prawidłowy chwyt pisarski, ale nadal ważne będą ćwiczenia manualne i motoryczne. Pomimo ograniczeń związanych z trisomią 21, poznawczo dziecko staje się również coraz sprawniejsze. Jego ruchy stają się bardziej precyzyjne. Można więc naszemu przedszkolakowi proponować bardziej wymagające zestawy ćwiczeń. Nie zapominajmy, że w tym wieku dziecko potrzebuje niesamowicie dużo ruchu, więc nie oszczędzajmy mu placu zabaw i w miarę możliwości pozwólmy mu doświadczanie rożnych bodźców w domu.

 1. Puzzle kilkuelementowe, np. Czu Czu, Trefl, puzzle sensoryczne DJECO, puzzle z serii Pucio (czego brakuje?, co tu pasuje?), puzzle typu „ubieranki”.
 2. Zestawy do zabaw naśladowczych, np. lekarz, kucharz, mechanik, sprzedawca…
 3. Drewniana kuchnia wraz z akcesoriami.
 4. Lalki oraz akcesoria dla lalek: wózek, domek, ubranka, wanienka, łóżeczko/kołyska…
 5. Warsztat z narzędziami/auto do rozkręcania.
 6. Zestawy ARSON: „Czyja głowa? czyj ogon?”, „Twarz/Postać”.
 7. Zabawki konstrukcyjne, np klocki: wafle konstruktorskie/ klocki do skręcania (np.przestrzenne „śrubki”), klocki 3D i inne.
 8. Rowerek biegowy/ hulajnoga (po konsultacji z fizjoterapeutą)
 9. Gry planszowe dostosowane do wieku, np. Bystre oko, Nawlekaj nie czekaj i inne.
 10. Tablica z kredą/ pisakami suchościeralnymi.
 11. Pierwsze gry towarzyskie z zasadami, np. „W ogrodzie” Haba, „Złap zwierzątko” Clementoni,”Wyścig ptaków”.
 12. Rybki do łowienia.
 13. Zjeżdżalnia.
 14. Piłka nożna i bramka/ kosz i piłka do kosza (dostosowane do wzrostu dziecka).
 15. Domek z akcesoriami, np. drewniany z meblami lub domek odkrywczy „Dumel”.
 16. Zabawki inspirujące do wykonywania codziennych czynności, np. Umywalka Malucha, zestaw do sprzątania dla dzieci
 17. Teatrzyk i akcesoria: pacynki na dłoń/ na palce.
 18. Książeczki z łatwymi zadaniami grafomotorycznymi, naklejkami, dużymi kolorowankami i zadaniami dostosowanymi do wieku/ Przybory plastyczne: klej, farby, kredki…
 19. Koraliki do nawlekania lub inne zabawki z dziurkami do przewlekania sznurka.
 20. Tablice manipulacyjne lub typu „Ukryj i szukaj”/ Domek manipulacyjna.

Propozycje książeczek: „Wiersze logopedyczne dla dzieci”, „Pucio na wakacjach”,”Pucio i ćwiczenia z mówienia”, „Pucio umie opowiadać”, „Przedszkole co to jest?”, „Nocnik co to jest?”, „Rodzina co to jest?” , książki z serii „Tupio Chrupcio, „Jedź, jedź. Stój” , „Rok w lesie”, książki z serii Kicia Kocia, książki z serii „Ulica Czereśniowa”, „Feluś i Gucio”, „Co najbardziej lubię w przedszkolu”, „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”.

ZAINSPIRUJ SIĘ!

PUZZLE PUCIO CO TU PASUJE
DREWNIANY DOMEK Z MEBELKAMI
PUZZLE SENSORYCZNE DJECO

ZŁAP ZWIERZĄTKO CLEMENTONI
KLOCKI 3D
DREWNIANE PUZZLE „UBIERANKI

Pomysł na prezent- szkoła podstawowa

Ta kategoria obejmuje dość duży przedział wiekowy. Dziecko w pierwszej klasie szkoły podstawowej ma inne potrzeby i możliwości niż nastolatek z ósmej klasy. Wszystko zależy od indywidualnego poziomu rozwoju naszego dziecka oraz jego zainteresowań. Z tego powodu w naszym TOP 20 znalazły się rożne prezenty od gumy do skakania, poprzez gry edukacyjne o różnym stopniu trudności aż do telefonu komórkowego czy własnego zwierzaka. Pamiętajmy jednak, że żywe zwierzątko to ogromy obowiązek i często wymaga zaangażowania całej rodziny. Opieka nad zwierzęciem, może być okazją do przyzwyczajania dziecka, że każdy ma swoje obowiązki oraz szansą na naukę nowych czynności, a tym samym większą samodzielność. Telefon zaś nie musi być czymś strasznym, co absolutnie nie nadaje się dla naszych dzieci, ale przedmiotem dzięki któremu nasz starszy Zespolak może zacząć się usamodzielniać. Oczywiście w tym przypadku potrzebna będzie kontrola rodziców, jasne zasady użytkowania oraz mądra decyzja o tym czy oraz kiedy nasze dorastające dziecko będzie gotowe do korzystania z telefonu. Wiele osób z zespołem Downa kocha muzykę, stąd nasze pomysły na „muzyczne prezenty”. Są też wśród nich urodzeni podróżnicy- warto rozwijać taką pasję, ale każdą inną też. Świetnym pomysłem na prezent dla starszego dziecka jest także forma aktywnego spędzania czasu, karnet na basen czy do modnego teraz parku trampolin może okazać się nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także formą rehabilitacji oraz czasem budowania bliższej relacji z rodziną i przyjaciółmi a także szansą na jego większe uspołecznienie.

 1. Gry planszowe, np. „Zagadki Smoka Obiboka”, „Smoczy skarb”, „Warcaby”…/ Gry typu PUS.
 2. Pufa typu worek sako.
 3. Maty/ karty edukacyjne, np. mapa „dzieciaki cudaki”.
 4. Globus/ ilustrowany atlas świata, Polski.
 5. Gry towarzyskie, np Twister, karty Piotrusia, karty UNO, Zgadnij KTO TO?, guma do skakania.
 6. Rower stacjonarny.
 7. Karnet do parku trampolin.
 8. Karnet na zajęcia na basenie.
 9. Bilet (wycieczka) do kina, teatru, filharmonii…
 10. Zabawki zręcznościowe, np. tablica magnetyczna „Zamień zakręć”.
 11. Drewniane zestawy konstruktorskie, np. krzesełko do samodzielnego skręcania, klocki LEGO.
 12. Mata do tańczenia.
 13. Radio z mikrofonem/zestaw karaoke.
 14. Płyty z ulubioną muzyką/ Głośniki przenośne/ MP3.
 15. Instrumenty muzyczne, np. keyboard, gitara, bębenek Djembe.
 16. Aparat fotograficzny.
 17. Ulubione zwierze domowe, którym trzeba się będzie opiekować.
 18. Zestaw do robienia biżuterii: bransoletek, kolczyków, itp.
 19. Kosmetyki, ubrania.
 20. Telefon komórkowy odpowiednio dostosowany.

Propozycje książek: „Król lew”, „Listy od Feliksa”, „Przygody Kubusia Puchatka”, „Opowiem Ci mamo, co robią psy”, Encyklopedia o zwierzętach, książki o dinozaurach, „Baśnie”, „Krótka historia rzeczy”, „Atlas miast. Podróżuj po świecie z przewodnikiem po 30 miastach”, „MAPY. Obrazkowe podróże po lądach, morzach i kulturach świata”, „Proste eksperymenty dla dzieci” i wiele innych, które może podpowiedzieć nam samo dziecko:)

ZAINSPIRUJ SIĘ!

ZESTAW DO TWORZENIA BIŻUTERII
KRZESŁO DO SAMODZIELNEGO SKRĘCANIA
TABLICA MAGNETYCZNA ZAMIEŃ
ZAKRĘĆ
PUFA TYPU WOREK SAKO

Autorzy: Sylwia Gołąb, Dorota Kurnik

WAŻNE! Przy zakupie pomocy dydaktycznych warto poprosić o wystawienie faktury, którą potem można rozliczone w ramach 1%.

Jeżeli nie masz jeszcze subkonta, dowiedz się więcej czytając nasz artykuł na temat SUBKONTA.

Dodaj komentarz