Październik miesiąc budowania świadomości o zespole Downa

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC BUDOWANIA ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ O ZESPOLE DOWNA

Miesiąc budowania świadomości społecznej

Październik miesiącem budowania świadomości o zespole Downa ustanowiono już w latach 80  XX wieku w USA. W tym czasie mówimy o spełnianiu marzeń, nowych możliwościach oraz zmieniających się  perspektywach. Miesiąc, w którym raz na zawsze rozprawiamy się z mitami i stereotypami na temat zespołu Downa. W tym roku hasło miesiąca brzmi:  „It’s not about celebrating disabilities, it’s about celebrating abilities” (“Nie chodzi o celebrowanie niepełnosprawności, a o celebrowanie możliwości”). To tylko jeden dodatkowy chromosom, z którym dzięki pomocy rodziców i terapeutów można normalnie ŻYĆ!

Skąd pochodzi nazwa zespół Downa-budowanie świadomości

Nazwa zespół Downa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza, który jako pierwszy opisał tę wadę genetyczną- Johna Langdona Downa. Pomimo cech zewnętrznych przypisanych Trisomii 21, każda osoba z zespołem Downa jest inna, odziedziczyła przecież także cechy swoich bliskich. Osoby z zespołem mają swoje potrzeby, zainteresowania, temperament tak jak każdy z nas, potrzebują jednak więcej pracy, czasu i cierpliwości do osiągnięcia Swoich celów.

Gdy się oswoisz, to się nie boisz

Zanim urodziła się Iga można powiedzieć, że o zespole Downa wiedziałam niewiele i muszę to powiedzieć w jakiś niezrozumiały dla siebie sposób: bałam się osób z Zespołem.

W budowaniu świadomości o zespole Downa oprócz istotnych kwestii tj. fakt, że to nie jest choroba, którą można się zarazić, a zespół wad genetycznych – chodzi o to, by akceptować i uczyć akceptacji i szacunku swoje dzieci!!! Zespół Downa to loteria, nie wiesz co przyniesie Ci życie 😊

My z Iga każdego dnia przekonujemy się o tym, że mimo wszystkich przeciwności życie jest PIĘKNE! Jesteśmy szczęśliwe, szalone i mamy mnóstwo planów na przyszłość.

Oprócz tego, że październik to miesiąc budowania świadomości społecznej o zespole Downa – 21 marca osoby z zespołem Downa mają swoje święto.

Przeczytaj o tym na naszej stronie – 21 marca światowy Dzień Zespołu Downa.

Autor: Sylwia Gołąb

Dodaj komentarz